Życie pszczół

„ŻYCIE PSZCZÓŁ” – MAURICE MAETERLINCK

Tę pszczółkę, którą tu widzicie zowią Mają… Któż z nas nie oglądał w dzieciństwie przygód niepokornej Mai, która nie chciała być szeregową robotnicą i uciekła z ula? Ta popularna na całym świecie bajka dla dzieci, choć urocza i przesympatyczna, nie do końca oddawała zachowania prawdziwych pszczół. Na przykład tego, że pszczoły nie znoszą samotności, a skazane na nią szybko giną.

Oczywiście filmy dla dzieci rządzą się swoimi prawami i nie muszą zgadzać się z rzeczywistością w stu procentach. Jeśli jesteście ciekawi jak faktycznie wygląda życie w ulu, to niezrównaną skarbnicą wiedzy będzie dla Was książka Maurice’a Maeterlincka pt. „Życie pszczół” .

NIEZWYKŁA PSZCZELA BRAĆ

O tym, że pszczoły robią miód, wiedzą chyba wszyscy. Ale dlaczego go robią? Co popycha je do ciężkiej pracy i ciągłego poszukiwania nektaru? Czemu pszczoła woli magazynować pożywienie i dzielić się nim z całym rojem, zamiast troszczyć się tylko o swój żołądek? I co się dzieje, kiedy ul jest po brzegi wypełniony słodkim pokarmem? Takich rzeczy nie dowiecie się na lekcjach przyrody, wyjaśnia je za to Maurice Maeterlinck.

W „Życiu pszczół” pisarz przedstawia zasady, rządzące perfekcyjnie zorganizowaną pszczelą społecznością. Pan Maeterlinck opisuje hierarchię ula, tłumaczy znaczenie królowej i wyjaśnia siłę, która napędza owady do nieustawicznego działania. Czytelnik poznaje także cykl życia pszczoły, począwszy od mikroskopijnego jaja, poprzez larwę, na oddanej robotnicy kończąc.

Życie pszczół

Informacje zawarte w książce okazują się bardzo ciekawe nie tylko dla miłośników biologii. Pszczeli świat wciąga czytelnika szybko i niepostrzeżenie, fascynując swoim niezwykłym pięknem i mistrzowskim zorganizowaniem. Pszczoła to nie tylko nektar, żądło i pancerz. Pszczoła to zarazem zespół i jednostka, to trybik systemu tak doskonałego, że trwa w niezmienionej formie od tysięcy lat.

Na pozytywny odbiór książki wpływa również piękny język używany przez pana Maeterlincka oraz jego ogromna miłość do przyrody.  Autor nie traktuje pszczół tylko jako skrzydlatego obiektu badań, ale doszukuje się w nich ludzkich cech. Porównuje zachowania człowieka i pszczoły, podaje przykłady podobieństw, pokazuje zbieżności w stosowanych na co dzień rozwiązaniach. To wyjątkowe spojrzenie udowadnia, że dwa zupełnie różne gatunki bardzo wiele łączy i pozwala dostrzec skalę inteligencji pszczół.

WIELKIE TAK DLA PSZCZÓŁ!

„Życie pszczół” to książka dla czytelników ciekawych świata i istot go zamieszkujących. W przystępny sposób przekazuje cenną wiedzę i odkrywa tajniki fascynującej mikrospołeczności. Pomimo upływu kilkudziesięciu lat od pierwszego wydania, powieść nie traci na aktualności, a przekazane w niej informacje są bardzo interesujące. Polecam wszystkim tym, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o małych skrzydlatych robotnicach. 🙂

PS. Kto nie polubi, ten będzie użądlony – polub Biały Notes na Facebooku. 😉

ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

Życie pszczół

1 komentarz

  1. Fantastyczna książka, która zabiera czytelnika do świata pszczół i prezentuje go o wiele ciekawiej niż podręcznik do biologii. 🙂 To wyjątkowa opowieść, w której inteligentne stworzenia stają się pełnoprawnymi bohaterami, a sekrety ich życia tworzą treść, od której nie sposób się oderwać. Polecamy! 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane. *