Wyznania gejszy

„WYZNANIA GEJSZY” – ARTHUR GOLDEN

Matka dziewięcioletniej Chiyo choruje na raka kości, a skrajnie ubogi ojciec, chcąc zapewnić swoim córkom lepszy los, sprzedaje Chiyo i jej siostrę Satsu do domu gejszy w Kioto. Na miejscu dziewczynki zostają rozdzielone – Satsu zabrano w nieznane miejsce, a Chiyo trafia pod bezlitosne skrzydła Mamy, Babci i Cioci.

Dziewczynka z trudem przystosowuje się do nowych warunków, do ciężkiej pracy, do surowych zasad Mamy i do niewyjaśnionej nienawiści jednej z gejsz, Hatsumomo. Przypadkowe spotkanie na moście całkowicie odmieni świat Chiyo – tchnie w nią nadzieję na lepsze jutro, a także zachęci do walki o ukochanego mężczyznę.

KRZYWDA OKRYTA JEDWABIEM

Książka traktująca o kulturze Japonii, a zwłaszcza o jednym z jej najbardziej tajemniczych elementów – o gejszach, to potencjał sam w sobie. Oczywiście wielokrotnie zdarzało się, że ogromny potencjał pomysłu nie został wykorzystany i tylko rozbudził apetyt, zamiast go zaspokoić, ale całe szczęście takie potknięcie nie spotkało „Wyznań gejszy”. Debiutancka powieść Arthura Goldena, oparta na losach Mineko Iwasaki, od samego początku porywa czytelnika przepięknym, obcym światem, pradawnymi tradycjami i dramatycznym pytaniem: czy gejsza na prawo do miłości?

MINEKO IWASAKI - KIM BYŁA?
Najsławniejsza japońska gejsza, urodzona 2 listopada 1949 w Kioto. Odnosiła olbrzymie sukcesy już jako młodzieńcza maiko, a trzy lata po rozpoczęciu nauki została adoptowana przez właścicielkę okiya, stając się spadkobierczynią domu gejsz. Odeszła z zawodu w wieku 29 lat, obecnie jest mężatką. (źródło: wikipedia.pl) 

„Wyznania gejszy” najprościej określić słowem „niezwykła”. Niezwykła opowieść, niezwykła historia miłosna, niezwykły świat, kuszący artyzmem i perfekcją, głęboko skrywający swoje mroczne sekrety. Powieść Arthura Goldena wyróżnia się właściwie na każdym polu. Pierwszoosobową narracją Chiyo, adresowaną do nieznanego reportera, przez co mamy wrażenie, że kobieta zwraca się bezpośrednio do nas. Szczegółowymi opisami japońskiej kultury, skonstruowanymi w taki sposób, że nie nudzą, a interesują bardziej i bardziej. Początkowo bezwolną bohaterką, wydaną na łaskę i niełaskę świata, która z czasem zaczyna rozumieć, że może wziąć swój los w swoje własne ręce. I stoczyć bój o ukryte pragnienia.

Postacie w „Wyznaniach gejszy” nakreślone są tak, jak powinny – realnie. Chociaż występuje tradycyjny podział na charaktery dobre i złe, to nie jest to podział czarno – biały ani ostateczny. Pozytywni bohaterowie uciekają się czasem do niecnych sztuczek, a ci obdarzeni brzydkimi cechami pokazują światu swoją dobrą stronę. W miarę czytania zaczynamy też rozumieć negatywne postacie – nie akceptujemy ich zachowania, ale uświadamiamy sobie, skąd się ono wzięło. Otwieramy oczy na ból towarzyszący zawodowi gejszy, na złamane życiorysy i wewnętrzne rozterki, które przeżywa każda mieszkanka okiya. Pod białą maską i karminowymi ustami dostrzegamy człowieka, a nie tylko atrakcyjną orientalną maskotkę.

NAJPIĘKNIEJSZA Z PIĘKNYCH

„Wyznania gejszy” to powieść o sile miłości, o dążeniu do realizacji marzeń, o patrzeniu głębiej i nie brania za pewnik tego, co pokazuje nam wzrok. O troskach kryjących się za zmysłowym uśmiechem, o prawdzie na temat losu gejsz. Książka przeznaczona jest bardziej dla kobiet, chociaż wrażliwsi mężczyźni też mogą wyciągnąć z niej życiowe wnioski. To tytuł, który uczy, momentami bawi, momentami doprowadza do łez wzruszenia. Obowiązkowa pozycja dla każdego mola książkowego. Zdecydowanie polecam! 🙂

3 komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane. *