Wszyscy ludzie generała

„WSZYSCY LUDZIE GENERAŁA”

Generał Stanley McChrystal to urodzony 14 sierpnia 1954 roku absolwent Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych. W latach 2009 – 2010 pełnił funkcję dowódcy wojsk USA w Afganistanie. Jako głęboki zwolennik doktryny przeciwpartyzanckiej (COIN), został mianowany na stanowisko mimo niejasności w przebiegu kariery (podejrzewano go m. in. o tuszowanie przyczyn śmierci Pata Tillmana). Bezkompromisowy i charyzmatyczny generał zebrał wokół siebie grupę oddanych współpracowników, których prawdziwą twarz opisał Michael Hastings w książce „Wszyscy ludzie generała”.

Michael Hastings, dziennikarz magazynu „Rolling Stones”, wybiera się do Francji na trzydniowy wywiad z generałem Stanem McChrystalem. Kilka czynników sprawia, że Hastings zostaje przy generale przez miesiąc, odwiedzając z jego ekipą Berlin oraz Kabul. Reporter jest świadkiem nagannych zachowań McChrystala oraz jego otoczenia – przygląda się alkoholowej libacji i słyszy szydercze uwagi, kierowane pod adresem ludzi na najwyższych szczeblach władzy. Poznaje także prawdę o bezsensowności amerykańskiej wojny w Afganistanie.

PRAWDZIWE OBLICZE WOJNY

„Wszyscy ludzie generała” to wspaniały przykład wciągającej, emocjonującej i szokującej literatury faktu. Książka w odważny sposób ujawnia realne oblicze działań wojennych, ich ścisłe skondensowanie z polityką i potrzebą kreowania dobrego wizerunku. Z powieści dowiadujemy się, że ludzie stojący na straży bezpieczeństwa, ludzie, dla których priorytetem powinno być dbanie o dobro narodu, kierują się zgoła innymi pobudkami.

Chociaż doskonale zdają sobie sprawę z bezcelowości swoich działań oraz z ich negatywnego wpływu na państwo, nie dopuszczają do siebie logicznych argumentów i każdy krok planują pod kątem własnych korzyści. Najbardziej przerażający jest zaś fakt, że zasada ta tyczy się nie tylko głównych bohaterów książki, ale większości urzędników Pentagonu czy Białego Domu.

Wszyscy ludzie generała

LUDZIE McCHRYSTALA

Ekipa Stana McChrystala początkowo rysuje się jako zbiór sympatycznych, bezkompromisowych postaci, które naprawdę troszczą się o losy wojny i biorących w niej udział żołnierzy. Z czasem jednak czytelnik przekonuje się, że drużyna generała traktuje zagrożenia dość beztrosko, szukając w nich okazji do mocniejszego promowania swojego zwierzchnika. Są gotowi zamiatać pod dywan każde jego potknięcie, a ich oddanie graniczy z fanatycznym wręcz uwielbieniem.

Generał zaś z maniakalnym uporem kontynuuje politykę przeciwpartyzancką, całkowicie ignorując gniewne i nieprzychylne nastroje wojska. Jak sam przyznaje, zdaje sobie sprawę z bezcelowości takiej formy prowadzenia misji oraz samego stacjonowania na terenie Afganistanu, ale nie robi nic, aby wyplątać USA z błędnego koła doktryny COIN.

MOCNA I BRUTALNA

„Wszyscy ludzie generała” to lektura mocna, wstrząsająca, brutalnie prawdziwa. Chociaż traktuje o wojnie amerykańskiej, chociaż nie jest bezpośrednio związana z Polską, to warto po nią sięgnąć. Warto mieć świadomość. Warto wiedzieć. Polityka w każdym kraju rządzi się podobnymi prawami i łatwo wychwycić kilka analogii.

Jeśli nie jesteście zwolennikami literatury faktu, jeśli przeraża Was ilość podawanych w tym gatunku informacji, to bez obaw – książka podzielona jest na szereg krótkich, dynamicznych rozdziałów, które nie przytłaczają i które w przystępny sposób tłumaczą opisywane wydarzenia. „Wszystkich ludzi generała” gorąco Wam polecam! 🙂

ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

1 komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane. *