Świat dla Ciebie zrobiłem

„ŚWIAT DLA CIEBIE ZROBIŁEM”

Zośka Papużanka zasłynęła w literackim świecie głównie za sprawą powieści „Szopka”, która w 2013 roku została nominowana do Nagrody Nike. Twórczość pisarki polecało mi wielu – słyszałam o jej oryginalnym stylu, o intrygującym sposobie pisania oraz niezwykłej umiejętności tworzenia ciekawych historii ze zwykłej codzienności.

Bardzo chciałam wyrobić sobie własną opinię na temat książek autorki, dlatego po jej najnowszy tytuł sięgnęłam bez wahania i z dużym zainteresowaniem. Po lekturze „Świat dla ciebie zrobiłem” stwierdzam, że rekomendacje nie kłamały, a Zośka Papużanka jest jedną z najlepszych pisarek na polskim rynku wydawniczym.

HISTORIE PISANE PRZEZ ŻYCIE

„Świat dla ciebie zrobiłem” składa się z dwunastu opowiadań o… zwyczajnym życiu. Książkowe postacie poznajemy w sytuacjach całkiem prozaicznych – podczas gotowania, na wakacjach w hotelu i restauracji „Amelia”, w windzie. Zośka Papużanka wprowadza czytelnika do codzienności bohaterów, do ich małych światów, które wykreowało życie. Ich realia nie zawsze są proste, często coś w nich zgrzyta, coś nie idzie w dobrym kierunku, ale postacie nie mają większej możliwości manewru i muszą przyjmować los takim, jakim jest. Ot, szara rzeczywistość.

Świat dla ciebie zrobiłęm

Powieść pani Papużanki opowiada również o relacjach międzyludzkich, o tym, jak potrafią być skomplikowane i jak trudno niektóre z nich zaakceptować. Nie da się jednak żyć w całkowitej alienacji, bez znajomych, bez przyjaciół, bez rodziny. Nasze związki w pewien sposób nas definiują, ustalają osobowość, określają kim naprawdę jesteśmy. Chcąc nie chcąc trzeba pielęgnować relacje, nawet te na pozór bezwartościowe. Trzeba się dopasować i przyjąć, że reszta ludzi ignoruje zasady naszego małego, wychuchanego świata. Tak samo jak my ignorujemy reguły ich światów.

NIEZWYCZAJNA ZWYCZAJNOŚĆ

Zośka Papużanka pisze niezwykle o zwykłym. O tym, co nigdy nie jest proste, ale też wcale nie takie trudne. O codziennym życiu. O normalności. O rzeczywistości, w której uczestniczymy każdego dnia. O stykających się ze sobą małych światach, stworzonych wespół w zespół przez nas i przez innych.

„Świat dla ciebie zrobiłem” to opowieść na wskroś zwyczajna, a dzięki temu tak oryginalna i wyjątkowa. Piękna i głęboka. To książka o każdym z nas, dlatego każdemu gorąco ją polecam. 🙂

ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

4 komentarze

  1. Nigdy nie czytałam nic Papużanki, ale dużo o niej słyszałam. Ponoć pisze bardzo dobrą polską literaturę piękną, której niestety w moim dorobku czytelniczym nie mam zbyt wiele.

    1. Pani Papużanka pisze dobrą polską literaturę i zachęcam Cię do sięgnięcia po jej książki. 🙂

  2. Jestem w podobnej sytuacji co Ty przed przeczytaniem tej książki – słyszałam dużo, nie czytałam nic 😉 Ale myślę, że to dobra lektura na początek, choć „Szopka” również bardzo mnie kusi. Przydałaby mi się jakaś dobra polska autorka, której twórczość chciałabym śledzić, bo na razie mam z tym spory problem.

    1. Mnie również kusi „Szopka”, a także „On” i z pewnością sięgnę po obydwa tytuły. 🙂 Jeśli chodzi o „Świat dla Ciebie zrobiłem”, to myślę, że jest to bardzo lektura do poznania twórczości pani Papużanki – opowiadania zawarte w książce pisane są w różnym stylu, zatem widać szeroki przekrój umiejętności autorki. 🙂

Odpowiedz

Pola obowiązkowe są oznaczone gwiazdką.Zaznaczone pola są wymagane. *