Replika

„REPLIKA” – LAUREN OLIVER

Gemma nigdy nie czuła się jak normalna nastolatka. Nie pasuje do szkolnego wzorca piękna, jest za gruba, nieśmiała, a jej rodzice prawie na nic jej nie pozwalają. Kiedy Gemma z trudem uzyskuje od nich zgodę na letni wyjazd z przyjaciółką, ojciec dziewczyny w ostatniej chwili zmienia decyzję. Załamana Gemma przypadkiem dowiaduje się, że surowość rodziców wiąże się z tajemniczym ośrodkiem naukowym Haven, z którym jej ojciec oficjalnie nie ma już nic wspólnego. Ale tylko oficjalnie, bo sekrety Haven cały czas kładą się cieniem na życiu rodziny.

Gemma postanawia sprzeciwić się regułom i na własną rękę odkryć zagadkę ośrodka. Potajemna podróż doprowadzi ją do Liry, uciekinierki z Haven. Lira, podobnie jak Gemma, nie czuje się zwyczajna. I zwyczajna nigdy nie była, bowiem Lira jest repliką – jednym z klonów, które hoduje się w ośrodku Haven. Chociaż informacja o klonowaniu ludzi wstrząśnie Gemmą, to bardziej przerażający będzie fakt, że ona i Lira mają ze sobą bardzo wiele wspólnego…  Co dokładnie? Tego dowiecie się z książki „Replika” autorstwa Lauren Oliver.

INNA OD RESZTY

Odmienność to główny nurt powieści „Replika”, nurt, który widać jeszcze przed otwarciem książki. Dwustronnie wydana powieść zawiera w sobie tę samą historię, opowiedzianą z perspektywy różnych bohaterek. I choć Gemmę i Lirę dzieli sposób postrzegania świata oraz doświadczenia życiowe, to obydwie dziewczyny czują się tak samo obce i tak samo zagubione w rzeczywistości, którą odkrywają. Gemma, nawykła do słuchania poleceń rodziców i pozostawania w cieniu, musi nauczyć się radzić sobie z własnym buntem i posiąść umiejętność podejmowania niezależnych decyzji.

To samo tyczy się zresztą Liry, ale zadanie drugiej dziewczyny jest utrudnione – całkowicie odcięta od społeczeństwa i posiadająca niewielką wiedzę o prawdziwym świecie replika początkowo błądzi po omacku, jednak z czasem zaczyna przyswajać nowe reguły. Obydwie bohaterki będą musiały zmierzyć się także z brakiem akceptacji, ludzką dezaprobatą oraz własnymi błędnymi przekonaniami, aby w końcu zawalczyć o swoje człowieczeństwo. Lauren Oliver doskonale oddała zagubienie i stopniową zmianę dziewczyn, która choć motywowana różnymi pobudkami i przebiegająca trochę inaczej, ostatecznie prowadzi do tego samego.

Replika

WYŻSZA SZKOŁA TOLERANCJI

Chociaż „Replika” to powieść młodzieżowa, to porusza temat, który potrafi zasiać zamęt w niejednym dorosłym umyśle. Opisywany przez Lauren Oliver problem tolerancji wskakuje na wyższy poziom, nieporównywalny z tym, z czym mamy do czynienia na co dzień. W przypadku rasizmu czy dyskryminacji płciowej możemy kierować się zasadą, że wszyscy jesteśmy ludźmi i należy nam się taki sam szacunek. Ale co jeśli druga osoba nie do końca zasługuje na miano człowieka? Jeśli nie jest nim w pełnym znaczeniu tego słowa? Jeśli tak jak Lira została stworzona jako kopia istniejącego już organizmu? Jeśli była wyhodowana, a nie spłodzona?

Czy to odbiera jej człowieczeństwo? Czy pozwala na traktowanie jak rzecz? Jak coś gorszego sortu? Czy ludzie mogą dać sobie prawo do tworzenia inteligentnych istot i decydowania o ich przyszłości? Czy mogą je od siebie oddzielać, powołując się na niewidoczne gołym okiem różnice? A może tych różnic nie widać, bo po prostu ich nie ma i żyją tylko w ludzkich umysłach? Każdy czytelnik „Repliki” musi samodzielnie odpowiedzieć sobie na te pytania i tym samym wytyczyć własne zasady moralne. Zasady, które w tym przypadku pozornie nie tak łatwo ustalić, ale które przecież powinny być oczywiste.

CIĄG DALSZY NASTĄPI?

Moment, w którym kończy się „Replika”, daje nadzieję na kolejny tom tej wyjątkowej powieści. Wiele wątków zostało wyjaśnionych, wielu rzeczy się dowiadujemy, ale ostateczne losy Gemmy i Liry pozostają nieznane. Żywię głęboką nadzieję, że Lauren Oliver dokończy tę historię i jeszcze raz poruszy sumienie czytelników. Tych młodych, do których w głównej mierze skierowana jest powieść, oraz tych starszych, którzy mogą wynieść z niej wiele cennych wartości. Niezależnie od tego, ile macie lat, po „Replikę” warto sięgnąć – to książka inna niż wszystkie. 🙂

ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

1 komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane. *