Plan B

„PLAN B” – KAROLINA NOWEK [PATRONAT]

Jarek od zawsze marzył o założeniu własnego biznesu, jednak niespodziewana ciąża Wioli, dziewczyny Jarka, komplikuje plany mężczyzny. Musi on teraz odnaleźć się w roli męża i ojca i zatroszczyć się o dobro finansowe rodziny. Jarek podejmuje więc nieciekawą, ale też nie najgorzej płatną pracę, jeździ niemodnym samochodem, a wakacje spędza nad polskim morzem. Każdego roku jego frustracja z powodu nieudanego życia rośnie, a relacje między małżonkami ochładzają się.

Wiola, dostrzegając złe emocje, które targają jej mężem, postanawia udowodnić mu, że rodzina jest jego największym szczęściem i w niczym go nie ogranicza. Kobieta podejmuje drastyczny krok – pakuje siebie i córkę i wyprowadza się do rodziców. Ma nadzieję, że Jarek szybko zrozumie swoje błędy i uda im się odbudować szczęście. Sprawy potoczą się jednak zupełnie inaczej niż oczekiwała Wiola…

ZAPATRZENI W SAMYCH SIEBIE

„Plan B” autorstwa Karoliny Nowek to opowieść o egoizmie, który zakrada się w życie głównych bohaterów cicho i niespostrzeżenie. Niezrealizowane przed laty plany i marzenia uwierają Jarka jak przysłowiowy kamyk w bucie i przesłaniają mu prawdziwy obraz własnego szczęścia. Jarek, opleciony bluszczem zawiedzionych ambicji, doszukuje się swej porażki w osobie żony i córki, nie widząc błędów, które sam popełnia. Zaprzepaszczona (w jego mniemaniu) kariera zawodowa odbiera mężczyźnie pewność siebie i pozbawia go wszelkiej radości z życia.

Nagromadzone przez lata frustracje powoli niszczą związek Wioli i Jarka, a przyczynia się do tego każde z nich. Wiola bowiem też nie jest bez winy. Choć stara się wspierać Jarka i bardziej angażuje się w ratowanie małżeństwa, to dość szybko „zakłada spodnie” i przejmuje rolę mężczyzny w domu. To Wiola zarządza finansami, to Wiola decyduje gdzie pojadą na wakacje, to Wiola wybiera samochód. Decyzje kobiety opierają się co prawda na dobru całej rodziny, jednak czasem Wiola przemyca w nich własne cele i pragnienia. Niezależność żony jeszcze silnej podkopuje pewność siebie Jarka i w małżeństwie tej dwójki zaczynają królować samolubne potrzeby.

Plan B

POWIEŚĆ PISANA ŻYCIEM

Historia przedstawiona w książce „Plan B” wydarzyła się zapewne już niejednokrotnie. Ale nie na kartach innych powieści, tylko w prawdziwym życiu. Często zdarza się, że wielka miłość pomiędzy partnerami traci na sile w momencie, gdy trzeba coś dla niej poświęcić. Tysiące małżeństw przeżywa kryzys, ponieważ nie potrafi wypracować kompromisu, a żadna ze stron nie chce ustąpić. Niektóre z tych związków udaje się uratować, inne rozpadają się bezpowrotnie. A historia toczy się wciąż i wciąż, od nowa, bo w egoizm i dbanie o własne potrzeby leżą w naturze każdego człowieka.

Karolina Nowek pokazuje jednak, że warto walczyć i patrzeć poza czubek własnego nosa. Że miłość i bliscy są najważniejsi, a poświęcenie dla nich owocuje zyskami cenniejszymi od pieniędzy. Pani Nowek zachowuje przy tym prawidłową proporcję pomiędzy zdrowym rozumieniem potrzeb rodziny, a ślepym jej oddaniem. Nie chodzi przecież o to, aby całkowicie zrezygnować z siebie, lecz ułożyć właściwą listę priorytetów i dbać o dobro zarówno całej rodziny, jak i pojedynczych jej członków. Także swoje.

DUMNY PATRONAT BIAŁEGO NOTESU

Słodko – gorzki posmak książki „Plan B” osadza się na ustach czytelnika i nie da się go usunąć przy jednym myciu zębów. Powieść pani Karoliny Nowek to lektura lekka w odbiorze, ale również skłaniająca do refleksji i otwierająca oczy na samolubne zachowania, które zdarzają się każdemu z nas i ranią innych. Ta książka umiejętnie łączy w sobie kobiecą delikatność oraz męską hardość, a wszystko razem przekłada się na bardzo udany debiut literacki.

„Plan B” polecam osobom, które szukają skazy w swoim związku i nie potrafią jej dostrzec – może jest nią właśnie nadmierny egoizm? Książka spodoba się także miłośnikom codzienno – niecodziennych historii, inspirowanych prawdziwym życiem. Biały Notes właśnie do tych drugich się zalicza i z dumą patronuje pierwszej powieści pani Karoliny Nowek. 😀

ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

4 komentarze

Odpowiedz

Pola obowiązkowe są oznaczone gwiazdką.Zaznaczone pola są wymagane. *