Pies Baskerville'ów

„PIES BASKERVILLE’ÓW”

Anglia, przełom XIX i XX wieku. Niespodziewana śmierć Charlesa Baskerville’a ożywia legendę o makabrycznym psie, od setek tak prześladującym właścicieli majątku Baskerville Hall. Przerażający zwierz na pierwszą ofiarę wybrał nikczemnego Hugona Baskerville’a, który przed paroma wiekami nastawał na cnotę córki sąsiada. Minione wydarzenia zapoczątkowały klątwę, która spadła na ród Baskerville’ów. Chociaż według oficjalnego raportu sir Charles zmarł na atak serca, to pewien świadek zauważył przy zwłokach mężczyzny ślady olbrzymich łap.

Skąd się tam wzięły? Czy jest możliwe, aby powtarzana przez ciemną ludność bajka okazała się prawdą? Detektyw Sherlock Holmes i jego niezrównany pomocnik, doktor Watson, postanawiają rozwikłać zagadkę potwora z moczarów. Kryminolodzy szybko przekonają się, że powzięta przez nich sprawa jest niesłychanie skomplikowana, a niemal każdy mieszkaniec hrabstwa Devon zataja przed nimi brudne sekrety.

KRYMINAŁ Z DRESZCZYKIEM

„Pies Baskerville’ów” to kryminał bardzo klasyczny, wyznaczający standardy dla późniejszych lektur tego gatunku. Mamy tu kameralną scenerię, kilku bohaterów, bezwzględnego zbrodniarza oraz nieustępliwego detektywa, który nie spocznie, póki nie schwyta przestępcy. Tym, co wyróżnia akurat tę opowieść o przygodach Sherlocka, jest nadprzyrodzona i wywołująca dreszcz otoczka historii. Mityczny pies Baskerville’ów zasiewa w czytelniku niepokój, który trudno jest ukoić racjonalnym myśleniem.

Piekielny wygląd psa i ludowe bajania o jego nieziemskim pochodzeniu, niezauważalnie zaszczepiają w umyśle strach i niepewność. Niezidentyfikowane zwierzę, objawiające swoją obecność w najmniej spodziewanych momentach, potrafi zburzyć całą koncepcję rozwiązania zagadki i na nowo rozpalić ciekawość czytającego. Dodając do tego pędzącą akcję otrzymamy książkę tak emocjonującą, że ostanie karty przewraca się z drżeniem rąk.

Pies Baskerville'ów

SIŁA WYBITNEGO UMYSŁU

Na niezwykłość opowieści o Holmesie i Watsonie składa się nie tylko skomplikowana intryga czy budzące grozę fantastyczne elementy fabuły, ale także wybitne umiejętności detektywistyczne Sherlocka. Kryminolog zachwyca swoją inteligencją na każdym kroku – posiada rozległą wiedzę, potrafi sprawnie łączyć fakty i odczytać dziesiątki informacji z na pozór nieistotnych śladów i zdarzeń.

Zadziwia to tym bardziej, że w czasach, w których rozgrywa się akcja powieści, śledczy nie dysponowali metodami dostępnymi obecnie. Nieznane były próbki laboratoryjne, badania DNA czy podsłuchy. Sherlock Holmes udowadnia jednak, że żywemu umysłowi wszystkie te rzeczy nie są tak naprawdę potrzebne, a umiejętna dedukcja wystarczy do wysnucia odpowiednich wniosków.

SHERLOCK GÓRĄ!

Ci, którzy kochają kryminały, pokochają także Sherlocka Holmesa. Ci, którzy miłości do kryminałów dopiero się uczą, zaczną je uwielbiać za względu na niego. „Pies Baskerville’ów” to klasyka literatury, którą po prostu TRZEBA poznać. Książka rozpala wyobraźnię, pobudza emocje, zmusza do samodzielnego myślenia i wypełnia sobą wszystkie myśli – polecam ją wszystkim lubującym się we wciągających i dynamicznych tytułach ze zbrodnią w tle. 🙂

ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

Pies Baskerville'ów

2 komentarze

  1. Ach ten Sherlock… Nie czytałam jeszcze „Psa Baskervillów”, ale narobiłaś mi tą recenzją ochoty. 🙂 Jak dotąd czytałam tylko „Studium w szkarłacie” i „Znak czterech” – moją ulubioną sceną była ta, kiedy Sherlock z nudów zażywał kokainę zamiast śniadania. 😉

    Pozdrawiam. 🙂

    1. Każdy ma jakiś sposób na nudę, a podejrzewam, że ten kokainowy może okazać się całkiem skuteczny… 😛 Jeśli lubisz Sherlocka, to „Pies” na pewno Ci się spodoba. 🙂

Odpowiedz

Pola obowiązkowe są oznaczone gwiazdką.Zaznaczone pola są wymagane. *