KSIĄŻKOWY ALBO – ALBO TAG

Dziś zapraszam na tag książkowy, który odkryłam na Youtube, a konkretnie na vlogu Book Reviews by Anita. Jak łatwo domyślić się po nazwie, ALBO – ALBO TAG opiera się na decyzji co wolę: albo jedno, albo drugie. Zaznaczam, że tag poddałam lekkiej modyfikacji – skróciłam nieco pytania, ponieważ oryginalne wydawały mi się przydługie. 😉

1. Wolisz powieści jedno czy wielotomowe?

Wszystko zależy od powieści. Czasem autor potrafi bardzo zgrabnie zmieścić całą fabułę w niewielkiej objętości (np. Francis Durbridge w książce „Jak błyskawica” – recenzja tutaj) i robi to tak, że nie oczekujemy niczego więcej, bo wszystko zostało już powiedziane. Czasem jednak nadmiar pomysłów i niechęć do ich rozdzielenia sprawia, że trafiamy na wielką, grubą i potwornie nudną cegłę bez polotu.

Jeśli już muszę się określić, to wybiorę jednak powieści wielotomowe. Te dobre i intrygujące, które na końcu każdej części zostawiają czytelnika z głową pełną pytań i nieopanowaną chęcią sięgnięcia po więcej. Dla mnie były to np. „Igrzyska śmierci”, „Zwierzenia Georgii Nicolson” czy kultowy „Harry Potter”.

2. Wolisz autorów czy autorki?

Absolutnie na to nie patrzę i nigdy nie patrzyłam. Trochę mnie zdziwiło to pytanie, bo kierowanie się płcią pisarza to dość oryginalny sposób na dobór lektury, a ci, którzy tak robią bardzo wiele tracą.

3. Wolisz zakupy w Empiku czy w interenecie?

Ani to, ani to. 😛 Odwiedzam Empik i kupuję tam książki, jednak zdecydowanie bardziej lubię księgarnię Matras. Sprawniej się w niej poruszam, lepiej widzę wyeksponowane powieści i mam wrażenie, że jest konkurencyjna cenowo.

4. Ekranizacje: wolisz film czy serial?

Zdecydowanie serial. W filmach, z uwagi na ograniczenia czasowe, pomija się całe mnóstwo wątków, a niekiedy zastępuje je zupełnie innymi, byle tylko skleić fabułę w logiczną całość. Zdarza się, że ma to racjonalne wytłumaczenie i wychodzi historii na dobre (szykuję dla Was wpis o ekranizacjach lepszych niż literacki pierwowzór), jednak najczęściej scenarzyści za bardzo rozmijają się z oryginalną wersją opowieści.

Serial nie musi tak przejmować się czasem – można nakręcić dowolną liczbę odcinków i wiernie przekazać fabułę powieści.

5. Wolisz czytać 5 stron dziennie czy 5 książek tygodniowo?

Bardzo chciałabym czytać pięć książek tygodniowo i w tych wspaniałych latach, kiedy miałam jeszcze coś takiego jak ferie i wakacje, czytałam ich nawet więcej. Teraz jednak ograniczają mnie inne obowiązki, zatem należę do osób, które czytają regularnie, ale w mniejszej ilości.

6. Wolisz być recenzentem czy autorem?

W 25 książkowych faktach o mnie pisałam, że przez lata marzyłam o napisaniu powieści, aż w końcu po dziesiątkach prób i błędów stwierdziłam, że nie czuję się dobrze w tak długich formach jak książka. Zdecydowanie lepiej wychodzą mi artykuły, opowiadania i właśnie recenzje, zatem sama mianowałam się recenzentem, zakładając tego bloga. 😉

7. Wolisz czytać książki nowe czy ulubione?

Ubóstwiam wracać do moich ukochanych tytułów, nawet po kilkanaście razy.

8. Wolisz być bibliotekarką czy sprzedawcą książek?

Zajęcia podobne, ale jednak bibliotekarka. Nowe książki czarują pięknym zapachem i błyszczącą okładką, jednak zaczytane egzemplarze biblioteczne mają w sobie niezwykły urok i magię, które tchnęli w nie poprzedni czytelnicy i ich emocje.

9. Wolisz ulubiony gatunek czy wszystko inne?

To pytanie jest w oryginale dziwnie skonstruowane (albo ja go nie rozumiem 😛 ). Domyślam się że chodzi o określenie, czy czytam powieści tylko wybranego gatunku, czy sięgam także po inne – sięgam i w żaden sposób się nie ograniczam.

10. Wolisz książki fizyczne czy e-booki?

Zwykłe, tradycyjne wydania to coś, co lubię najbardziej! 🙂 Uważam jednak, że warto korzystać z ogólnodostępnej technologii i korzystać nie uciekać od e-booków, o czym mówiłam już we wpisie E-booki – czy warto?


Zachęcam Was do obejrzenia tagu na vlogu Anity – warto tam zresztą zostać na dłużej, bo dziewczyna zna się na rzeczy.

Do wykonania ALBO – ALBO TAG standardowo nominuję wszystkich czytelników mojego bloga. 🙂

2 komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Zaznaczone pola są wymagane. *