Gdybym jej uwierzył

„GDYBYM JEJ UWIERZYŁ”

Biotechnolog Julia Przybysz otrzymuje lukratywną propozycję pracy od innowacyjnej firmy BioSteam, która zajmuje się tworzeniem narządów z pojedynczych komórek macierzystych. Testy przeprowadzane są na gryzoniach. Skuszona wizją kariery Julia porzuca dotychczasowe zajęcie, rodzinne Katowice oraz swojego chłopaka i przeprowadza się na Podkarpacie. Satysfakcja płynąca z wykonywanych zajęć oraz szybki awans przekonują kobietę, że podjęła dobrą decyzję.

Z czasem Julia zaczyna dostrzegać coraz więcej niewiadomych dotyczących BioSteam. Sekretne projekty, tajne pomieszczenia i dziwnie znajome kombinacje genów uświadamiają Julii, że firma próbuje stworzyć narządy nie tylko dla myszy czy szynszyli. Przerażona swoimi odkryciami kobieta chce zawiadomić kogoś o nielegalnych działaniach BioSteam, jednak niespodziewanie znika bez śladu. W poszukiwania Julii angażuje się jej były chłopak, Kamil Kosowski, który z czasem staje się głównym podejrzanym w sprawie.

NAUKA PRZEZ CZYTANIE

Autorkę książki „Gdybym jej uwierzył”, panią Klaudię Kloc-Muniak, znam „internetowo”. Wiem, że pani Klaudia czyta ogromne ilości thrillerów i trochę się obawiałam, czy jej debiutancka powieść nie będzie ich przesadnie naśladować. Całe szczęście „Gdybym jej uwierzył” nie jest kalką ulubionych tytułów pisarki, a dziełem bardzo indywidualnym i oryginalnym. Pani Kloc-Muniak udało się rozpisać intrygę nieustępującą popularnym twórcom gatunku, ale zawrzeć w niej własny styl, zainteresowania, a nawet cząstkę swojej osobowości.

Główna bohaterka książki, Julia Przybysz, jest biotechnologiem – podobnie jak pani Klaudia. Wykształcenie pisarki pozwoliło jej realnie nakreślić charakter pracy Julii, wytłumaczyć skomplikowaną procedurę badań oraz objaśnić trudne pojęcia medyczne. Co prawda zwykłemu czytelnikowi (którym jestem np. ja) biotechnologiczna terminologia może się trochę mieszać, jednak od czego mamy internet? „Gdybym jej uwierzył” niejako wymusza czytającym poszukiwanie i uzupełnianie swojej wiedzy, co ja osobiście bardzo w powieściach cenię.

Gdybym jej uwierzył

WCIĄGAJĄCA I NIEPRZEWIDYWALNA

Towarzyszące fabule zagadki i tajemnice wciągają w przedstawioną historię od pierwszych stron. Za nowoczesną firmą BioSteam ciągnie się cień, początkowo niedostrzegany przez Julię, ale bardzo wyraźny dla czytelnika. Badania i eksperymenty wykonywane przez kobietę przepełnione są dziwnym, pełnym niepokoju napięciem, które prowadzi do odkrycia szokującej tajemnicy. Sekret jest tym bardziej przerażający, że w dobie nauki i wyścigu o patenty, skrajne naginanie przepisów i zasad moralnych może okazać się nie tylko fikcją literacką…

Jeśli chodzi o zakończenie książki, to w pierwszej chwili rysuje się ono jako rozczarowanie. Wszystkie elementy układanki wskakują na swoje miejsce, winni zostają ukarani, a losy głównych bohaterów układają się słodko i cukierkowo. Pani Kloc-Muniak postanowiła jednak trochę zamieszać i nie fundować nam banalnego happyendu. Ostatnie karty powieści wywracają wszystko do góry nogami i pozostawiają czytelnika z niemym zaskoczeniem na twarzy. Finału naprawdę ciężko jest się domyślić!

ŚWIETNY DEBIUT LITERACKI

Szczerze, uczciwie i bez kierowania się osobistymi sympatiami – pierwsza powieść pani Klaudii Kloc-Muniak to kawał dobrej roboty. Z przeczytanych wcześniej dreszczowców autorka wyciągnęła najlepszą esencję i okrasiła ją własnym charakterem, co przełożyło się na świetny debiut literacki. „Gdybym jej uwierzył” czyta się lekko, z przyjemnością i z ogromnym zaciekawieniem, a medyczna intryga wciąga na długie godziny.

„Gdybym jej uwierzył” spodoba się wielbicielom thrillerów oraz miłośnikom polskich pisarzy, którzy mogą cieszyć się z nowej utalentowanej autorki na rynku wydawniczym. Mam nadzieję, że pani Klaudia nie poprzestanie na jednej powieści i uraczy nas kolejnymi porywającymi tytułami. 🙂

PS. Koniecznie zajrzyjcie na instagramowy profil Klaudii Kloc-Muniak – znajdziecie tam przepiękne zdjęcia książek! 😀

ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

2 komentarze

Odpowiedz

Pola obowiązkowe są oznaczone gwiazdką.Zaznaczone pola są wymagane. *